Оптимістичний та жорсткий сценарій обвалу рубля через нафтову війну. Що чекає ОРДЛО
Політика

Оптимістичний та жорсткий сценарій обвалу рубля через нафтову війну. Що чекає ОРДЛО

Всі блоги
Олександр Квашук
журналіст

Новини УКРАЇНИ І СВІТУ

Найгарячіші новини за:

День Тиждень
Всі новини

1832

0


Нещодавно стало відомо, що російський Мінпромторг, Міненерго, Мінтрансу і Мінекономрозвитку провели комплекс заходів по вивченню стійкості системоутворюючих підприємств в Росії до подальшого погіршення економічної ситуації в країні. В першу чергу, мова йшла про випробування в рамках падаючих цін на нафту і подальшого поширення епідемії коронавіруса.

В рамках одного з сценаріїв розглядалася ситуація з закриттям міст, падінням цін на російську нафту Urals до $20 за барель і відновленням цін до $35 за барель лише до 2022 році. Цей сценарій передбачав супутню інфляцію 4,5%, а також зростання курсу долара вище 80 рублів.

В ході іншого сценарію, самоізоляція міст триватиме до кінця року, а російське сировину стане затребуваним лише на початку 2021 року. При цьому нафта сорту Urals буде коштувати $10 за барель наступні півроку. Такий сценарій прискорює інфляцію до 5,5%, а курс долара буде понад 90 рублів.

Однак ці сценарії, що м'який, що так званий "жорсткий" насправді вельми і вельми оптимістичні.

Нагадаю, що втрата в ціні $1 з бареля нафти це фактична втрата $2 млрд дохідної частини бюджету. Тобто, падіння ціни з, наприклад, $25 за барель, до, наприклад $16 це втрата $18 млрд! З урахуванням цін на початок 2020 року, то від ціни в $65 за барель у січні, обвал на сьогоднішній день склав майже $100 млрд дохідної частини бюджету РФ або близько 8 трлн рублів за нинішнім курсом долара в Росії.

Але коли мова заходить про інфляцію, важливо зазначити, що з 13.03 по 20.03 Центробанк витратив на стабілізацію рубля $30 млрд золотовалютних резервів, що стало абсолютним рекордом за 10 років! Станом на 6 квітня Центробанк, після 20 березня, так більше і не публікував щотижневої статистики щодо ЗВР. Пов'язано це з внутрішніми, технічними затримками регулярної звітності, або Центробанк не знає, як показати реальну картину в райдужних тонах, питання дуже актуальне. Але факт – за нафти нижче $20 за барель ЗВР Росії будуть згоряти в середньому по $6 млрд на добу.

Дивно, що цей аспект вирішили залишити без уваги, адже на сьогоднішній день головною опорою рубля є саме ЗВР країни. ЗВР, які при вищезазначених сценарії будуть обнулятиметься в режимі 24/7, в іншому випадку рубль відлетить за позначку 100 у перший же день, коли топку Центробанку прикриють.

 

Разом з тим цей сценарій не враховую наслідків "неробочих днів", зниження ціни на газ, а також загострення відносин із Білорусією. Вже зарас Росія скорочує субвенції соціальних програм, видатки на освіту, охорону здоров'я та капітальне будівництво.

Що ж чекати жителям ОРДЛО та Криму від Росії? 

Тут можна обійтись без розбивки сценаріїв, оскільки в кожному із випадків не передбачається фінансування ОРДЛО, лише військової операції. В таких реаліях ті мізерні кошти, які влада псевдореспублік витягує із малих підприємсів та самих жителів будуть розкрадатися ще із більшою швидкістю (як це було із субвенціяи від РФ). 

 

Росія намагатиметься "впарити" Україні ОРДЛО як "підстаркувату наречену" проте на своїх умовах.

 

В Криму перспективи більш обнадійливі, - через закриття корднів курортники ринуться заповняти ЮБК, проте шлях через Україну закритий, а через Кубань об'їжджати довго, багато Росія відмовляться від такої пригоди. Сільське господарство ж Криму можна офіційно похоронити, а недостача прісної води (водосховища вже майже пусті) призведе до техногенної катастрофи. Знову ж таки, Росія домовлятиметься з Україною про відновлення водопостачання. 

 

Не слід забувати, що під "домовлятися" в Росії можуть бути аргументи із свинцб та пороху, а не дипломатія. 

Олександр Квашук
журналіст

Новини УКРАЇНИ І СВІТУ

Найгарячіші новини за:

День Тиждень
Всі новини

Коментарі (0)

Ввійдіть в систему , щоб мати можливість коментувати.

1832

0