4 долари за барель, або купуємо в Європи - Білорусія показує Росії її місце.
Економіка

4 долари за барель, або купуємо в Європи - Білорусія показує Росії її місце.

Олександр Квашук
журналіст

Новини УКРАЇНИ І СВІТУ

Найгарячіші новини за:

День Тиждень
Всі новини

8547

0


Білорусія багато натерпілася від Росії. Буквально перед початком 2020 року РФ була за крок від приєднання Білорусії, проте Лукашенко не захотів віддавати свою безмежну владу. Росія намагалась натиснути нафтовим важелем, проте зломала кран - "Батька" сказав, що не продасть країну за бочку нафти.

 

Після цього взаємини двох країн похолоднішали. Останнім ударом в спину для Лукашенка від Путіна стало закриття кордонів через коронавірус. Кремль прорахувався, замість вибачень та переговорів отримав нові ціни на продовольство, без якого в Росії швидко настане продовольча криза. 

 

Після того Білорусія вирішила скоритстатись нафтовою війною та запропонувала РФ нову ціну на нафту

 

Сьогодні «Белнефтехим» повинен завершити переговори щодо поставок російської нафти в квітні, повідомив журналістам 2 квітня прем'єр-міністр Білорусі Сергій Румас. За його словами, Білорусь розраховує отримати 2 млн тонн. При цьому поставки нафти будуть здійснюватися без премії до ціни сировини.

«Жорстка і послідовна установка глави держави про покупку російської нафти без премії в ціні витримується урядом. Результатом цієї позиції є ціна, за якою ми будемо купувати нафту в квітні з Російської Федерації, - близько 4 доларів за барель », - сказав прем'єр-міністр.

При цьому в Європі російська нафта торгується дорожче. За даними міжнародного цінового агентства Argus 1 квітня вартість російської нафти Urals в Північно-Західній Європі знизилася до 10,54 долара за барель. Це мінімальний рівень з березня 1999 року. Ціна вказана на умовах поставки CIF Роттердам. Продажна ціна на таких умовах включає в себе вартість товару, фрахт або транспортні витрати, а також вартість страховки при перевезенні.

Джерело в нафтовій галузі пояснив Naviny.by, чому ціна для Білорусі нижче світових котирувань.

По-перше, при поставках до Білорусі не сплачується експортне мито. По-друге, доставка нафти до білоруського кордону по трубопроводу «Дружба» обходиться дешевше, ніж доставка нафти в порт Роттердама.

«4 долари за барель - це абсолютно ринкова ціна, якщо рахувати від експортного нетбека [експортна ціна за вирахуванням витрат на транспортування і експортне мито і деякі інші витрати]. Це абсолютно справедлива по відношенню до нас ціна », - зазначив топ-менеджер одного з білоруських нафтопереробних заводів.

Надалі, за його словами, ціна на російську нафту для Білорусі буде залежати від світових котирувань. Якщо ціна на Urals зростатиме, то зростатиме і вартість нафти для білоруських НПЗ. «Це чистий ринок», - підкреслив співрозмовник.

Один з білоруських нафтотрейдерів очікує, що в квітні ціни на Urals будуть низькі, тому що немає попиту на сировину з-за карантинних заходів по боротьбі з пандемією коронавируса. За його словами, це означає, що білоруські НПЗ зможуть дешево купувати російську нафту.

Співрозмовник підрахував: якщо середня ціна на Urals буде менше 15 доларів за барель, то експортне мито взагалі буде нульовий. За даними російського Мінфіну, з 15 лютого по 14 березня середня ціна на Urals склала 47,274 долара за барель, або 345,1 долара за тонну, а експортне мито на квітень визначена в розмірі 52 доларів за тонну або близько 7 доларів за барель.

«Зараз мито висока, так як вона ще зачепила високі котирування минулих періодів. А ціни на нафту низькі, і при цьому вони різко впали. Ось і виходить для нас великий дисконт », - пояснив низьку ціну російської нафти для Білорусі нафтотрейдер.

 

Що кажуть в Росії?

У Кремлі бажання Білорусі купити російську нафту по 4 долари за барель вважають питанням ринкової кон'юнктури.

«Якщо будуть такі часи, якщо будуть пропозиції за такими цінами, значить, можна буде закупити, але якщо таких часів ринкових не наступить і навіть якщо настане, але буде відсутній пропозицію, тоді закупити не вийде. Це абсолютно ринкова кон'юнктура », - цитує ТАСС прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова.

Міністр енергетики Росії Олександр Новак сказав в ефірі радіостанції «Ехо Москви», що поставки нафти в Білорусі будуть йти в відповідно до ринкової ціни за мінусом експортного мита.

«Між нашими країнами поставки йдуть безмитні, і це як раз і створює нам конкурентні переваги по відношенню до інших постачальників. Наша нафту через це на 20% дешевше, ніж інша нафту, навіть в порівнянних транспортних умовах. А якщо врахувати, що у нас ще й відстань досить близьке і поставки по трубі, тут ще більше у нас можливостей для конкуренції », - додав Олександр Новак.

Олександр Квашук
журналіст

Новини УКРАЇНИ І СВІТУ

Найгарячіші новини за:

День Тиждень
Всі новини

Коментарі (0)

Ввійдіть в систему , щоб мати можливість коментувати.

8547

0